El Nido to surrealistyczne miejsce: niekończące się plaże, krystalicznie czyste wody i podwodny świat, który zapiera dech w piersiach. To miejsce marzeń, które naprawdę wygląda jak raj.

El NidoNigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Prawdopodobnie jest to najpiękniejsze miejsce na świecie.

Właściwie to nie miasto El Nido zapiera dech w piersiach, ale jego otoczenie. Każdego dnia cała masa turystów wsiada do łodzi, by zwiedzić pobliskie wyspy i laguny, nurkować w krystalicznie czystych wodach i odkrywać jaskinie i ukryte plaże.

Dlaczego El Nido jest tak spektakularne?

Dobre pytanie. Dawno temu El Nido było sennym miasteczkiem na północnym krańcu Palawanu, stosunkowo mało znanym obcokrajowcom. W latach 80. stało się popularnym celem turystycznym dzięki wspaniałym miejscówkom do nurkowania, niekończącym się piaszczystym plażom i stromym wapiennym klifom, otoczonym turkusowo-krystalicznie czystymi wodami, pięknymi lagunami, wodospadami i jaskiniami. El Nido stało się bramą do najpiękniejszego naturalnego skarbu Azji: archipelagu Bacuit.

To tutaj, w El Nido zakochaliśmy się w freedivingu (Bartek już marzy o zrobieniu profesjonalnego kursu nurkowania i powrocie na Palawn by odkrywać jego wspaniały podwodny świat). A także zakosztowaliśmy prawdziwego slow travel, które zmieniło trochę nasze podejście do podróży.

Rzeczy do zrobienia w El Nido

– Island Hopping Tours

Nie można być w El Nido i nie wybrać się na pobliskie wyspy! To najwspanialsze co oferuje Palawan. Tak zwane Island Hopping Tours prowadzą w niesamowite miejsca – zapierające dech w piersiach laguny i najpiękniejsze plaże świata.

El NidoEl NidoEl NidoEl NidoEl NidoEl Nido– Nurkowanie

Oprócz tego, warto zanurzyć się w wodzie, nurkować z rurką czy spróbować freedivingu i w ten sposób odkrywać podwodny świat. Tysiące kolorowych ryb oraz koralowce we wszystkich kolorach tęczy są wtedy na wyciagnięcie ręki.

– Pływanie kajakiem

Polecam z całego serca, ale tylko przy dobrej pogodzie. Nasza rodzinna wyprawa kajakowa na pobliską wyspę nie należała do najprzyjemniejszych. Skończyliśmy, można powiedzieć „na dnie” ponieważ wpadła na nas ogromna fala, która przewróciła kajak. Dzieci do tej pory o wyprawie kajakiem nie chcą słyszeć ;)

– Plażowanie

Jak błogie lenistwo na plaży, to zdecydowanie na Nacpan Beach. Tam po prostu trzeba być. To bezkresna, długa plaża w małej wiosce na końcu świata. Dziw bierze, że tak wspaniałe miejsce ma tak beznadziejny dojazd! Aczkolwiek może dzięki temu na dłużej pozostanie dziewiczą plażą.

El NidoEl NidoEl Nido to magiczne miejsce. Mam nadzieję, kiedyś tam wrócić. Jest jeszcze tyle do odkrycia!

El NidoEl NidoEl NidoEl Nido