Waitomo w Nowej Zelandii słynie ze świecących robaczków zamieszkujących tamtejsze jaskinie. Planując nasz wyjazd, byliśmy przekonani, że chcemy odwiedzić to miejsce! Fotografie z jaskiń były fantastyczne, a występowanie świecących robali w ciemnych jaskiniach wydawało się czymś nieprawdopodobnym.

Ponieważ nie widzieliśmy do tej pory zbyt wielu jaskiń, postanowiliśmy że cały jeden dzień spędzimy na ich eksplorowaniu.

 

Stalaktyty w Aranui Cave

Pierwsza na naszej liście była stosunkowo mała jaskinia Aranui. Mieliśmy szczęście, ponieważ zorganizowano nam prywatne zwiedzanie, a naszym przewodnikiem był prawdziwy Maorys. Jaskinia Aranui okazała się wręcz mistycznym miejscem, przesiąkniętym maoryskim mitem i legendą. Znajduje się w niej też jedna z najpiękniejszych w Nowej Zelandii kolekcja stalaktytów, stalagmitów, kamieni i formacji ozdobnych.

Aranui Nowa Zelandia Aranui Nowa Zelandia Aranui Nowa Zelandia Aranui Aranui

 

Rzeka w Ruakuri Cave

Jaskinia Ruakuri jest najdłuższą jaskinią w Nowej Zelandii, przez co średnio nadaje się na spacer z dziećmi. Jest piękna, ponieważ umożliwia oglądanie delikatnie falujących formacji wapienia przypominających kryształowe gobeliny, przyjrzenie się z bliska świecącym robaczkom oraz podziwianie podziemnej rzeki i wodospadów. Dzieci jednak mogą być zmęczone dość długą wędrówką w półmroku i w dość niskich temperaturach.

Ruakuri Ruakuri Nowa Zelandia Ruakuri Nowa Zelandia Ruakuri

 

Świecąca Waitomo Glowworm Cave

Na deser zostawiłam sobie najbardziej popularną jaskinię – Waitomo Glowworm Caves. To ta, w której można podziwiać ogromną ilość nieprawdopodobnych, świecących robaczków. Największą atrakcją podczas zwiedzania jaskini, jest krótki rejs łodzią po podziemnym jeziorze, oświetlonym galaktyką maleńkich żywych świateł. Grupa płynie łodzią w całkowitej ciszy, z uniesionymi głowami i otworzonymi buziami, bo widok jest naprawdę oszałamiający! Na mnie jaskinia zrobiła ogromne wrażenie. Mimo, że jest bardzo popularna, wielu w niej turystów i to różnie zachowujących się, można się zachwycić jej pięknem i wyjątkowością.

Waitomo Glowworm Caves Waitomo Glowworm Caves Waitomo Glowworm Caves