Ciąża to nie choroba. Podróżować w ciąży można. Oczywiście przed wyjazdem należy udać się na konsultację do lekarza ginekologa, jednak stan błogosławiony to nie powód by rezygnować z wakacyjnego wypoczynku.

Przygotowanie do podróży

Żeby uspokoić siebie, współmałżonka lub rodzinę, przed wyjazdem warto sporządzić sobie krótki plan podróży oraz zapoznać się z miejscem naszego wakacyjnego wypoczynku.

Kiedy ja byłam w 4 miesiącu ciąży, zdecydowaliśmy się na wakacje w Chorwacji. W podróż wybraliśmy się samochodem, ponieważ trasa jest łatwa i stosunkowo niedługa. Nie trudno tam też o opiekę medyczną, szpital czy aptekę, a to w przypadku ciąży może okazać się bardzo istotne.

Przed wyjazdem watro też pomyśleć o karcie EKUZ (dla osób ubezpieczonych), a przy okazji zapoznać się z informacjami na temat usług medycznych, z których możemy dzięki niej skorzystać bezpłatnie.

Gdzie jedziemy?

Ciężarna nie musi rezygnować z ulubionych form spędzania czasu wolnego – o ile nie jest to wspinaczka, skoki spadochronowe czy nurkowanie głębinowe ;) Na wakacje spokojnie można udać się na city break, w góry czy nad morze, na wypoczynek krajowy lub zagraniczny.

Wakacje w mieście warto zaplanować tak, aby miejsce noclegowe znajdowało się blisko atrakcji, które chcemy zwiedzać. W upalny dzień chwila odpoczynku w chłodnym pokoju może być zbawienna. Wypunktowanie atrakcji, które koniecznie chcemy zobaczyć pomoże w logicznym zwiedzaniu i uniknięciu bezsensownego forsowania się.

Dla każdego, również dla kobiet w ciąży ruch jest bardzo korzystny. Wakacje w górach nie muszą więc odbywać się jedynie pod znakiem podziwiania pięknych krajobrazów. Niemal wszędzie można znaleźć wytyczone łatwe trasy spacerowe, które dostarczą nam i zapierających dech w piersiach widoków, i radości z marszu.

Klimat też ważny

Przed wyjazdem do Chorwacji, moja Pani Doktor, powiedziała, że wybraliśmy jeden z najlepszych kierunków wakacyjnych – między innymi dlatego, że morska woda bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm. Podczas wakacji w ciepłych krajach trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej (kapeluszach, balsamach z filtrem, parasolu na plaży) oraz o uzupełnianiu płynów.

Szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży pojawiają się dość uciążliwe dolegliwości, takie jak puchnięcie kończyn czy problemy z oddychaniem. Zbyt wysoka temperatura może te dolegliwości zaostrzyć, dlatego wyjazdy do egzotycznych krajów radziłabym przełożyć na inny termin.

Pojawia się również temat obowiązkowych szczepień oraz ryzyka zachorowania na niebezpieczne dla dziecka i matki choroby. Jeżeli planujecie wakacje w jednym z krajów afrykańskich lub południowoamerykańskich poczytajcie najpierw o szczepieniach dla podróżujących.

Jedziemy czy lecimy?

Samolot, mimo że jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, często nie weźmie na swój pokład kobiety w stanie błogosławionym. Wszystko zależne jest od linii lotniczej oraz zaawansowania naszej ciąży, jednak restrykcje w wielu przypadkach są spore. Podróż drogą powietrzną, ze względu na zmianę ciśnień, może nawet wywołać poród!

Zdecydowanie bezpieczniejsze jest podróżowanie pociągiem lub samochodem. W pierwszym przypadku dużym plusem jest fakt, że praktycznie nie angażujemy się w podróż. Możemy ją spędzić w wagonie sypialnym w wygodniej pozycji. Dużym minusem jest ograniczona oferta kierunków, gdzie pociąg dociera.

Ja zdecydowanie na ten specjalny czas wybieram podróż samochodem. Nawet przy długiej i męczącej trasie swoboda, którą daje własny środek transportu jest nieoceniona. Możliwość wygodnego usadowienia się oraz zaplanowania postojów, według własnych potrzeb daje ogromny komfort – potrzeba rozprostowania nóg oraz wieczne „chce mi się siku” będą zaspokojone :)

Kobieta w ciąży zdecydowanie na wakacje POWINNA się wybrać. Jeżeli zaplanujemy ten czas z głową, może się dla nas okazać naprawdę zbawienny. Wszyscy przecież wiemy, że to podczas wakacyjnego wypoczynku czujemy się najlepiej, jesteśmy zrelaksowani, uśmiechnięci i naładowani pozytywną energią – to bezcenne dla Mamy i Dziecka.