Szum drzew, pianie koguta, złocące się w słońcu pola zbóż, staw pełen ryb – to wszystko znajdziecie w Skansenie w Kolbuszowej na Podkarpaciu.

Muzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejW Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej znajdziemy bardzo dobrze zachowaną architekturę lasowiaków oraz rzeszowiaków. Odnajdziemy tam prawdziwie wiejski klimat. A to co dla mnie najważniejsze, po prostu sielskie miejsce, w którym można miło spędzić czas na łonie natury.

Oprócz wielu starych budynków, w takich jak wiatraki, młyn, przeróżne zagrody, kapliczki, pasieka, a nawet kościół, w skansenie można również spotkać zwierzęta hodowlane: kozy, kaczki i gęsi, a także staw z pokaźną liczbą ryb, pola ze zbożem, a także ogród kwiatowy. Będąc tam, czujemy jakbyśmy przenieśli się w czasie, albo po prostu trafili do małej wioski, gdzie życie płynie swoim tempie, gdzie w oddali słychać traktor, powoli zaczynają się żniwa, odmalowywane są chaty, ktoś plewi grządki z chwastów, dzwony kościoła biją na 12 i nawet pszczoły dzielnie wykonują tu swoją pracę – jak gdyby nigdy nic.

Muzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejPraktycznie przez cały rok Skansen bardzo prężnie działa. Organizowanych jest tu wiele wydarzeń, festiwali, świąt, a także przeróżnych warsztatów związanych z kulturą wiejską.

Nie trzeba być jednak fascynatem polskiej kultury ludowej, aby w skansenie miło i wartościowo spędzić czas. Dla mnie, to po prostu świetne miejsce na przyjemny popołudniowy spacer, w czasie którego dzieciaki mogą wyszaleć się za wszystkie czasy.

Muzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w KolbuszowejMuzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej