Kazimierz Dolny to urokliwe małe miasteczko, do którego warto przyjechać na chociażby jednodniową wycieczkę. My do Kazimierza wybraliśmy się końcem kwietnia – dopisała nam pogoda i nie było jakiś wielkich tłumów. W sezonie to małe miasteczko jest ponoć bardzo zatłoczone, dlatego warto wybrać się tam wiosną lub jesienią.

Kazimierz DolnyStarówka

Kazimierz Dolny nazywany jest perłą polskiego renesansu. Głownie przez piękne kamienice okalające Rynek, spichlerze oraz okazałe drewniane domy. Warto wybrać się również do ruin zamku usytuowanego na wzgórzu – ruiny nie zrobiły na nas większego wrażenia, ale rozpościera się z nich naprawdę piękny widok na miasto i okolicę.

Kazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyKazimierz DolnyMiasto artystów

Galerie na każdym rogu, wystawy, wernisaże i cała masa wydarzeń kulturalnych, to właśnie prawdziwy klimat Kazimierza Dolnego. Myślę, że każdy pasjonat muzyki, malarstwa, teatru czy tańca zawita tu kiedyś na tematyczny festiwal.

Galeria Kazimierz DolnyGaleria Kazimierz DolnyGaleria Kazimierz DolnyGaleria Kazimierz DolnyPiekarnia Sarzyński

To miejsce z długą historią. Przez lata ewoluowało z tradycyjnej piekarni, do kawiarni oraz restauracji, a także Pracowni Artystycznej. Już z chodnika uwagę przyciąga niezwykła witryna pełna kunsztownie zdobionych słodkości. Warto tu zaglądnąć na tradycyjne lody lub kazimierskiego koguta, których zresztą w wystroju lokalu jest całe mnóstwo.Piekarnia SarzyńskiPiekarnia SarzyńskiPiekarnia SarzyńskiPiekarnia SarzyńskiPiekarnia SarzyńskiPiekarnia SarzyńskiPiekarnia SarzyńskiKazimierski Skład Koncept

Uroczy sklepik na rynku, z którego nie sposób wyjść z pustymi rękoma. Podzielony jest na dwie części – jedną pełną uroczych dekoracji, dodatków kuchennych, oświetlenia, mebli i kosmetyków, i drugą część z artykułami spożywczymi – regionalnymi alkoholami, słodyczami i innymi pysznościami.

Kazimierski Skład KonceptKazimierski Skład KonceptKazimierski Skład KonceptKazimierski Skład KonceptKazimierski Skład KonceptKazimierski Skład KonceptKazimierski Skład KonceptKazimierski Skład KonceptSielanka

Regionalne bistro ulokowane na Małym Rynku. Od progu zaprasza kolorem i kwiatami oraz niewielką kartą menu obiecującą tylko świeże potrawy. Polecamy posiłek na świeżym powietrzu, w małym ogródku przy rzeczce Grodarz.

Inne adresy

Ponieważ w Kazimierzu Dolnym spędziliśmy tylko jeden dzień, nie udało nam się odwiedzić wszystkich miejsc z listy „must see”. Znajdowały się na niej: lessowe wąwozy oraz Stara Chata, restauracje: Botanika, Bajgiel, Water and Wine oraz Mleczna Droga Manufaktura Serów i liczne winnice, w których w sezonie można degustować regionalne trunki.

Nocleg

Naszą bazą wypadową było Łubinowe Wzgórze w Nałęczowie (oddalone około 20km od Kazimierza Dolnego).