Rezerwat Biała Woda w Pieninach, to urocze, malownicze miejsce, wprost idealne na wycieczkę dla całej rodziny, pieszo bądź na rowerach. Znajduje się on niedaleko Jaworek, małej wsi położonej niecałe 7 km od Szczawnicy, w dolinie Białej Wody i Brysztańskiego Potoku. Rezerwat nie jest tak popularny, jak trasa na Trzy Korony, Sokolicę czy Wąwóz Homole, mimo to, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Pienin.

Wzdłuż żółtego szlaku, który prowadzi przez Białą Wodę przepływają potoki z licznymi kaskadami, a nawet wodospadem. Co krok, oczom ukazują się ciekawe formacje skalne, szpiczaste wapienne, nagie szczyty, a nawet pozostałości łemkowskich zabudowań. Wiosną kwitną drzewa i kaczeńce, a na soczyście zielonych pagórkach pasą się owce. W sezonie natomiast, można zajrzeć do bacówki, gdzie górale zajmują się wypasem owiec i produkują oscypki.

Rezerwat jest doskonale przystosowany do spacerów dla rodzin z małymi dziećmi.  Ścieżki są proste, szerokie i pozbawione stromych podejść, a nad potokami zamontowane są kładki z ochronnymi barierkami. Dlatego bez problemu, wędrować będą tamtędy małe stópki, zachwycając się każdą kłodą i kamyczkiem ;) Bez problemu można również poruszać się wózkiem z dużymi, pompowanymi kołami. Przy trasie znajduje się też wiele miejsc z ławeczkami, gdzie można urządzić sobie mały piknik i podziwiać widoki.

My do Rezerwatu wybraliśmy się całą rodziną razem ze znajomymi. Spędziliśmy tam kilka godzin maszerując po szlaku oraz piknikując nad strumykiem. Dzieciaki były zachwycone! A co niektórzy zaliczyli nawet pierwsze kąpiele w zimnej, górskiej wodzie ;)

Rezerwat Biała Woda PieninyRezerwat Biała Woda PieninyRezerwat Biała Woda PieninyRezerwat Biała Woda PieninyRezerwat Biała Woda PieninyRezerwat Biała Woda Pieniny

Rezerwat Biała Woda Pieniny Rezerwat Biała Woda Pieniny

Rezerwat Biała Woda Pieniny